Impresje ze Spotkania Partnerskiego w 2014 i czerwcowe spotkanie w 2015 roku

Olkusz und Schwalbacher nehmen Abschied

Późne podsumowanie spotkania które odbyło się w dniach 14.- 17. Sierpnia 2014

Delegacja mieszkańców z partnerskiego miasta Schwalbach am Taunus odwiedziła Olkusz - było to 7. Partnerskie spotkanie w Olkuszu.

4- dniowa wizyta w naszym mieście była zwieńczeniem kilkunastodniowej ( 05.-13.08) podróży studyjnej naszych Przyjaciół od Warszawy, gdzie głównym punktem programu była wizyta w Muzeum Powstania Warszawskiego, by, w 70 rocznicę wydarzeń zmierzyć się z najtragiczniejszą kartą z historii stolicy Polski i dalej wzdłuż wschodniej granicy Unii Europejskiej, by poznać historię dawnej wielokulturowości i współczesność ważnych historycznie dla Europy naszych pięknych miast min. Lublina, Zamościa, Kazimierza Dolnego, Łańcuta i Przemyśla.

Dla podkreślenia już prawie siedemnastoletniej współpracy dwóch miast na olkuskim rynku odsłonięto "Ławeczkę Przyjaźni".

 

Mieszkańcy Schwalbach wizytę rozpoczęli od programu w rodzinach, by lepiej się poznać. Kolejny dzień upłynął na świątecznym zwiedzaniu stolicy Małopolski i wizycie w krakowskim Kazimierzu, gdzie głównym tematem była historia krakowskich Żydów, ale także wysłuchali pięknego koncertu muzyki klezmerskiej w Klezmer Hois przu ul Szerokiej.

Program w Olkuszu rozpoczęli od złożenia wieńca pod pomnikiem Ofiar Nazizmu i zwiedzenia Starego Cmentarza, jako miejsca pamięci i edukacji historycznej. Zamieszczone tam tablice przypominają nam  m.in. o 100  już rocznicy wybuchu 1.-  i 75 rocznicy 2. Wojny Światowej.   Póżniej wraz z goszczącymi ich rodzinami, członkami ST. Miasta Partnerskie, które we współpracy, z UMiG i MOK przygotowało program w Olkuszu, spotkali się z władzami miasta.

Na wstępie goście przekazali p. D. Rzepce Burmistrzowi Olkusza list Burmistrz Schwalbach Pani Christiane Augsburger z najlepszymi życzeniami dla wszystkich mieszkańców miasta i zaproszeniem do Schwalbach w 2015 r. Pisze ona w liście „ … Tympartnerstwem także Schwalbach i Olkusz zaznaczyły nowy rozdział w kontaktach między Niemcami i Polakami, a ustawienie na nowym olkuskim rynku „ławeczki przyjaźni” ma wielce symboliczne znaczenie-  

 Goście jak zawsze byli zainteresowani tym, co się u nas zmieniło od ostatniej wizyty w roku 2012. Nie zabrakło, więc rozmów o rewitalizacji rynku, pracach prowadzonych na zamku w Rabsztynie oraz planach związanych z powstaniem multimedialnej trasy w podziemiach olkuskiego rynku. Burmistrz Dariusz Rzepka podkreślał, że także na historycznym dorobku miasta można budować przyszłość Olkusza. Wspominał też o zmianach, jakie dokonały się w ostatnich latach na arenie europejskiej. – „…gdy zaczynaliśmy współpracę z Schwalbach, organizowanie spotkań wymagało wielu zabiegów. Dziś Europa jest otwarta i to w dużej mierze wasza zasługa, bo nie tylko kraje „starej” Europy mocno się do tego przyczyniły, ale przede wszystkim obywatele szukający kontaktów ze sobą. Tak właśnie z powodzeniem rozwija się współpraca partnerskich stowarzyszeń Olkusza i Schwalbach .

 Za wieloletnie działania na rzecz dialogu międzykulturowego i polsko- niemieckiej współpracy partnerskiej Olkuskie ST. „Miasta Partnerskie” uhonorowano nagrodą „Cordis Nobilis” 2013– a że jest to wspólna praca, co z naciskiem podkreślają członkowie stowarzyszenia, list z podziękowaniem dla członków Koła Partnerskiej Współpracy z Olkuszem przekazano przewodniczącemu Ak Guenterowi Pabst.

 Dziś jeździmy do Schwalbach jak do swojego domu. Jestem pewny, że u nas czujecie się tak samo. Słowa uznania należą się rodzinom z Olkusza, ale także z Schwalbach za ich stałą gościnność i życzliwość – podkreślił zwracając się do obecnych burmistrz Dariusz Rzepka.

Gunter Pabst, zajmujący się organizacją partnerstwa z Olkuszem w Schwalbach, podkreślił, że mieszkańcy jego rodzinnego miasta zawsze chętnie odwiedzają Olkusz. –.. Niemcy i Polskę łączy długa, momentami pełna cierpienia historia. Tym bardziej cieszymy się, że nasze miasta łączy przyjaźń. Niemcy pozostawili w Olkuszu swoje ślady, jak choćby słynne organy Hansa Hummla z Norymbergii. Zostawiliśmy też niestety inne ślady podczas II wojny światowej, pełne przemocy i zniszczeń. Współpracujemy ze sobą od kilkunastu lat. Mam nadzieję, że efekty tej współpracy stale już będą fundamentem budowania wspólnej pokojowej przyszłości – mówił Guenter Pabst.

Po złożeniu kwiatów pod tablicą upamiętniająca Krwawą Środę nadszedł czas na odsłonięcie ufundowanej przez niemieckich przyjaciół” Ławeczki Przyjaźni”, partnerskiego akcentu na zrewitalizowanym olkuskim Rynku,.

 W 1997 roku przybyliśmy, jako obcy, a zostaliśmy przyjaciółmi – głosi napis na ławce. - Stoi ona w bardzo dobrym miejscu, zwrócona w stronę magistratu, i sceny na płycie rynku, czyli tam, gdzie najwięcej się dzieje, a jej ergonomiczna konstrukcja jest odpowiednia dla Olkuszan w każdym wieku, –więc może łączyć także pokolenia...

Dlaczego ławeczkaprzyjaźni? Odpowiedzią mogą być słowa starożytnego filozofa „…Ze wszystkich darów, którymi darzy nas los, największym dobrem jest przyjaźń ” Zaznaczyła prezes St.” Miasta Partnerskie” Genowefa Bugajska

Przestrzeń pomiędzy tablicą upamiętniającą Krwawą Środę a ławeczką stanowi symboliczny pomost między przeszłością a przyszłością – mówił dalej Guenter Pabst. Tę małą uroczystość oddania ławki, której dokonali w imieniu grup partnerskich Genowefa Bugajska i Guenter Pabst, przecinając symboliczną wstążkę, uświetnił występ studentek z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Olkuszu. Los Senioritas poderwały zebranych do spontanicznego tańca.

Delegacja, z Schwalbach, obdarowana materiałami informacyjnymi promującymi Olkusz i Małopolskę, które przygotował Wydz. Promocji oraz Centrum Informacji Turystycznej zwiedziła później, z p. Anią Misków olkuską Bazylikę, a z p. Agnieszka Kaczmarczyk podziemia historycznego ratusza.

 Po przerwie obiadowej wszyscy spotkali się w Olkuskim Centrum Kultury, gdzie w ramach współpracy z Stowarzyszeniem „Miasta Partnerskie”, młodzież z IV LO prowadzona przez germanistkę p. Marię Masłowską zaprezentowała swój wzruszający program filmowo-muzyczny, przygotowany na czerwcowe obchody 25 lat wolnej Polski pt: Wolność znaczy Freiheit o zmianach, jakie zaszły po 1989 roku w Polsce i Niemczech. – Wiele osób miało łzy w oczach… Jeszcze pamiętamy tamte piękne i ważne dla Europy dni...ale najważniejsze, że potrafi o tym mówić młodzież, dziękujemy-powiedziała w imieniu grupy, emerytowana nauczycielkap. Renate Braig  .Wspólnie z młodzieżą śpiewano piosenki z czasów Solidarności oraz hymn unijny. Program ten zostanie powtórzony w Schwalbach . Licealiści wraz z opiekunką zostali zaproszeni do udziału w partnerskiej rewizycie.

Popołudnie wg. zainteresowań gości upłynęło na zwiedzaniu muzeów w OCK oraz Muzeum Regionalnego PTTK, i spacerach z rodzinami goszczącymi po mieście.

Niemieccy goście są pod wrażeniem zmian, jakie dokonują się w naszym mieście, zwłaszcza, jeśli chodzi o wykorzystanie unijnych funduszy i planów na przyszłość–mówiła Genowefa Bugajska.

Wieczorem wszyscy przyjaciele partnerstwa miast spotkali się w Rabsztynie, by spojrzeć na wzgórze rabsztyńskie i nabierający nowego oblicza zamek… Przy dźwiękach klasycznej harmonii wszystkim smakowało tradycyjne danie- pieczonki, a do wspólnego śpiewu zachęcał z sukcesem pan Krukowiecki -

 Niedziela upłynęła w atmosferze pożegnań. Dodać należy, że 20 osób z 28 os. Grupy odwiedziło nasze miasto po raz pierwszy, a wiele osób nie znało dotąd Polski, więc uwag, że program w Olkuszu powinien być dłuższy było wiele... Tradycją jest już wspólna msza w kościele pw. Dobrego Pasterza, gdzie brzmią organy darowane przed laty przez parafię Św. Pankracego ze Schwalbach. Tym razem miała wymiar prawie ekumeniczny, katolicy z proboszczem Henrykiem Januchtą i protestanci wraz z pastorem Wili Schelwiesem, myśląc o Ukrainie, razem w języku polskim i niemieckim, prosili Boga o pokój w Europie i świecie.

W 2015 roku to Olkuszanie odwiedzą Schwalbach. Wizyty mają nie tylko turystyczny charakter. - Coraz bardziej jesteśmy ciekawi nie tylko historii, ale i polityki społecznej kraju naszego sąsiada,

Niemcy zwiedzali Warszawę, my mamy zamiar poznać dolną Bawarię. Mamy także nadzieję

A W CZERWCU 2015 ZAPRASZAMY Sympatyków partnerstwa do udziału w programie partnerskim w Schwalbach oraz śladami polskiej historii nad Dunajem..- w Dolnej Bawarii..- Odwiedzimy Regensburg, Landshut, Passau)